Monitoring realizacji gminnych programów usuwania azbestu powstaje dzięki informacjom, które otrzymujemy od Państwa.
Bardzo dziękujemy za przekazywanie danych, ponieważ dzięki temu wiemy dokładnie na jakim etapie znajdujemy się obecnie: które regiony lepiej sobie radzą z tematyką azbestową, a które wymagają większego wsparcia i nakładu pracy. W ostatnich latach obserwujemy większą aktywność gmin w zakresie uchwalania gminnych programów usuwania azbestu.
Na polepszenie tej sytuacji ma wpływ kilka czynników, m.in.:
■■ możliwość otrzymania dotacji ze środków Ministerstwa Gospodarki RP na utworzenie programu
i przeprowadzenie profesjonalnej inwentaryzacji,
■■ projekty realizowane przez Federację Zielonych GAJA od 2008 roku,
■■ warunki udzielania dotacji na usuwanie azbestu, ustalone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska
i gospodarki wodnej. Dotację może otrzymać tylko gmina, która posiada uchwalony program oraz inwentaryzację.
W 2012 roku na 2478 wszystkich gmin w Polsce - 1728 gmin posiadało uchwalony program usuwania azbestu. Na poniższym wykresie przedstawiliśmy dynamikę powstawania gminnych program usuwania azbestu w latach 2008, 2009, 2010 oraz 2012.
W całej Polsce 69 % gmin posiada uchwalony program usuwania azbestu. Jest to wartość średnia. Część województw znajduje się powyżej tej średniej, część nie osiągnęła jeszcze tego wskaźnika.
Przedstawione w tabeli wartosci nie mogą stanowić bezpośredniej podstawy do pozytywnej bądź negatywnej oceny aktywności danego województwa w zakresie usuwania azbestu, bowiem każde województwo ma inną ilość gmin oraz przede wszystkim inną ilość wyrobów azbestowych będących w użyciu. Trudno jest porównywać przykładowo województwo lubuskie, w którego skład wchodzą 83 gminy, na terenie którego użytkowanych było i jest względnie najmniej wyrobów azbestowych, z województwem mazowieckim, które obejmuje 314 gmin i dodatkowo na jego terenie znajduje się najwięcej wyrobów azbestowych.
Przeprowadzona przez nas analiza danych i informacji, przekazanych przez Państwa świadczy o tym, że nie ma bezpośredniej zależności między wysokością w/w wskaźnika (odsetek gmin posiadających gminne programy) a efektywnością usuwania wyrobów azbestowych. Przykładem może być województwo małopolskie, które posiada najniższy odsetek uchwalonych gminnych programów usuwania azbestu, a jednocześnie usunęło do tej pory najwięcej wyrobów azbestowych.
Na terenie województwa małopolskiego było i jest wiele programów finansujących usuwanie azbestu, niefunkcjonujących w większości pozostałych województw:
■■ „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”
w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy,
■■ Program „Ekodach” Powiatu Krakowskiego oraz inne powiatowe programy finansowe m.in. Powiat Brzeski,
Powiat Gorlicki, Powiat Limanowski, Powiat Nowosadecki, Powiat Oświęcimski, Powiat Suski, Powiat Tarnowski,
■■ Projekt „Azbest-stop!” wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Podobnie jak w woj. małopolskim, tak i w Wielkopolsce wyjątkowo aktywne w zakresie finansowania gminnych programów usuwania azbestu są powiaty. Tutaj wyróżnić należy: Powiat Gnieźnieński, Powiat Gostyński, Powiat Poznański, Powiat Słupecki oraz Powiat Śremski.
(KLIKNIJ aby pobrać tabelę z wynikami)
Na tle każdego województwa można wyróżnić samorządy, które najlepiej radzą sobie z problematyką azbestową. Kryteria, które przyjęliśmy do dokonania oceny, to: ilość usuniętych wyrobów azbestowych do tej pory, aktywność edukacyjno-informacyjna gminy promująca usuwanie azbestu oraz skuteczność w zakresie pozyskiwania środków fi nansowych (wymieniane alfabetycznie – liderzy wyróżnieni zostali tłustym drukiem).
■ Woj. dolnośląskie: Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego, Miasto Lubin, Miasto Gmina Strzelin, Miasto Wrocław■ Woj. kujawsko-pomorskie: Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą, Gmina Nowe, Miasto Toruń
■ Woj. lubelskie: Gmina Fajsławice, Gmina Lubcza Królewska, Gmina Łopiennik Górny, Gmina Wilków, Gmina Zamość, Miasto Zamość
■ Woj. lubuskie: Miasto Gorzów Wielkopolski, Gmina Kargowa, Gmina Kłodawa, Gmina Nowa Sól, Miasto i Gmina Wschowa
■ Woj. łódzkie: Miasto Opoczno, Gmina Rozprza, Miasto Skierniewice, Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gmina Żarnów
■ Woj. małopolskie: Miasto Chrzanów, Miasto Krzeszowice, Gmina i Miasto Nowe Brzesko, Miasto i Gmina Olkusz, Powiat Krakowski, Powiat Suski
■ Woj. mazowieckie: Gmina Długosiosło, Gmina Góra Kalwaria, Gmina Konstancin – Jeziorna, Gmina
Lesznowola, Gmina Łochów, Miasto i Gmina Piaseczno, Miasto Stołeczne Warszawa
■ Woj. opolskie: Gmina Domaszowice, Gmina Tarnów Opolski
■ Woj. podkarpackie: Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miejsce Piastowe, Miasto Rzeszów
■ Woj. podlaskie:Gmina Ciechanowiec, Miasto Suwałki, Gmina Szumowo, Gmina Wysokie Mazowieckie
■ Woj. pomorskie: Miasto i Gmina Brusy, Miasto Chojnice, Miasto Czersk, Miasto Gdynia, Miasto Kwidzyn,
Gmina Lipusz, Gmina Sierakowice, Gmina Słupsk
■ Woj. śląskie: Miasto Dąbrowa Górnicza, Miasto Jaworzno, Gmina Milówka, Miasto Rybnik
■ Woj. świętokrzyskie: Miasto i Gmina Końskie, Gmina Miedziana Góra, Gmina Morawica, Gmina
Słupia, Miasto Starachowice, Gmina Strawczyn,
■ Woj. warmińsko-mazurskie: Miasto Działdowo, Miasto Iława, Gmina i Miasto Korsze
■ Woj. wielkopolskie: Gmina Blizanów, Gmina Kramsk, Miasto i Gmina Trzemeszno, Związek Międzygminny „Obra”, obejmujący gminy: Przemęt, Siedlec i Wolsztyn,
■ Woj. zachodniopomorskie: Miasto i Gmina Karlino, Gmina Stepnica, Miasto Szczecin, Gmina Wałcz oraz Powiat Koszaliński
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym gminom – pozostałe zachęcamy do naśladowania i powielania dobrych praktyk.
Przedstawiciele niektórych z wymienionych wyżej samorządów wsparli organizowane przez nas seminaria. Ich prezentacje znajdą Państwo na stronie www.bezazbestu.eu/multi media.
>>>POBIERZ RAPORT W PDF<<<
---------------------------------------
W tym miejscu pragniemy Państwu serdecznie podziękować za przesyłanie informacji na temat realizacji programów usuwania azbestu w Państwa gminach. Zdajemy sobie sprawę z ogromu obowiązków nałożonych na Państwa, jako urzędników, dlatego przy tegorocznej edycji monitoringu przygotowaliśmy ułatwienie. Wykorzystując unikalny link nadesłany drogą elektroniczną oraz we wniosku o udzielenie informacji publilcznej, będą mogli Państwo udzielić nam odpowiedzi poprzez wypełnienie specjalnego formularza on-line. Oczywiście to od Państwa zależy, jaką formę odpowiedzi na wniosek Państwo wybiorą: pismo wysłane pocztą tradycyjną, pismo przesłane w wersji elektronicznej na skrzynkę email: azbest@gajanet.pl lub wypełniony formularz on-line znajdujący się na stronie www.bezazbestu.eu - każda forma jest dopuszczalna.